ołówek mechaniczny
Ołówek mechaniczny - ołówek automatyczny o konstrukcji podobnej do współczesnych - z pręcikiem umocowanym w szczękach naciskanych przez sprężynę opatentowano w 1877 roku. Wkłady znormalizowano i obecnie występują pręciki o grubości np.: 0,5mm; 0,7mm; 2mm; jak i wkłady 5,6mm do tzw. kubusia. Obecnie produkowane są pręciki o różnej twardości i w różnych kolorach.
Wkłady o grubości: 0,5mm; 0,7mm do ołówków mechanicznych mają tę wadę, że są łamliwe podczas rysowania przy większym nacisku na podłoże (w tym nie dorównują ołówkowi tradycyjnemu). Ich zaletą jest to, że nie trzeba ich temperować jak i to, że dają precyzyjną kreskę. Bardzo praktycznym konstrukcyjnym rozwiązaniem zwalniania pręcika jest boczny przycisk w ołówku mechanicznym. Jest on wygodniejszy od przycisku zamieszczonego na drugim końcu narzędzia zwalniającemu wkład.
Wkłady o grubości 2mm wytrzymują większy nacisk na podłoże w porównaniu z cienkimi wkładami. Niekiedy w ołówku mechanicznym stosowanym do tych wkładów na tylnym zakończeniu tego narzędzia występuje oddzielna, wkręcana metalowa zastrugaczka.
Wkłady o grubości 5,6mm wykorzystywane w tzw. kubusiu najlepiej sprawdzają się w rysunku tam gdzie pracuje się na dużym formacie papieru i tam gdzie trzeba pokryć większą część powierzchni rysunku. Spotkać można wielorakie wkłady 5,6mm do kubusia, takie jak: w odcieniach sepii, węglowe, z białej kredy, złote, srebrne i grafitowe, wszystkie produkuje firma KOH-I-NOOR.
Do rysowania wkładem 5,6mm nie jest wymagany ołówek mechaniczny. Można go zastąpić owijając pręcik np. folią aluminiową lub dla uzyskania ciekawszej kreski nie stosować żadnej oprawki (trzeba uważać tylko na czystość podłoża). Wtedy można zastosować więcej różnych chwytów dłonią wkładu 5,6mm dzięki czemu pręcik styka się różnymi kształtami i powierzchniami z podłożem papierowym.
Powyżej przedstawiam trzy ołówki mechaniczne. Pierwszy od góry przyrząd jest na pręciki 0,5mm, drugi na 2mm a trzeci tzw. kubuś na wkłady 5,6mm.
Komentarze
Prześlij komentarz