papieru testowanie

Kupując karton w sklepie papierniczym trzeba mieć na uwadze kilka jego cech.

Faktura - deseń, tłoczenie można sprawdzić patrząc na karton pod światło lub opuszkami palców gładząc jego powierzchnię. Początkujący rysownik powinien stosować kartony o gładkiej fakturze. Gładka faktura umożliwi uzyskanie bardziej precyzyjnych linii i kresek, stanowiących o finalnym efekcie rysunków studyjnych, w których bardzo ważną rolę odgrywa zmysł obserwacyjny oraz wierność oddania szczegółów. Papier o gładkiej fakturze (np. brystol) świetnie nadaje się do techniki rysunku piórkiem, gdzie stalówka nie drapie powierzchni podczas rysowania. Na szorstkich średnioziarnistym lub gruboziarnistym papierze uzyskujemy bardziej swobodne efekty fakturowe, które wymagają sprawności w posługiwaniu się narzędziem, operowaniu kreską i materią graficzną. Na papierze gruboziarnistym większych formatów łatwiej jest rysować węglem, pastelem, sangwiną czy sepią. Według mnie najlepsze są kartony z dwiema różnymi fakturami po każdej stronie, ponieważ to daje wolność wyboru.

Wytrzymałość - określa ją kierunek włókien powstałych podczas prasowania. Jest lepsza wzdłuż włókna i gorsza w poprzek włókna.

Klejenie - najlepiej sprawdza się je kilkakrotnym przeciągnięciem zwykłego piórka umoczonego w atramencie lub tuszu. Na słabo sklejonym papierze atrament rozleje się i rozmoczy całą masę papierniczą. Im lepiej sklejony papier, tym wolniej chłonie atrament. Dobrze sklejony papier poradzi sobie nawet z porządnie namoczonym pędzlem, a cóż dopiero z piórem.

Żółknienie – w przypadku papieru ważne jest również oddziaływanie nań światła, zwłaszcza słonecznego. Można to sprawdzić, kładąc kartkę na słońcu, przy czym połowę arkusza szczelnie zasłaniamy.

Format - początkujący rysownik powinien zaczynać edukację od mniejszych formatów (np. A5, A4, A3). Mniejszy format pozwoli na bardziej przemyślane zaplanowanie kompozycji. Bardziej opłaca się kupić firmowe kartony dużego formatu (papier przetestowany już wcześniej w domu) niż kupować blok z mniejszymi arkuszami. Plusy takiej transakcji to:

  • większa ilość arkuszy tego samego formatu co blok, wycięta z dużego kartonu, w porównaniu z blokiem za tę samą cenę,
  • swoboda wyboru takich cech papieru jak: kolor, faktura, gramatura, itd.,
  • możliwość wycięcia dowolnego formatu arkusza, przy czym odpadki można wykorzystać:

    • do testowania śladów różnych narzędzi plastycznych,
    • jako paletę malarską,
    • po odpowiednim docięciu jako mniejsze formaty papieru do prac.

Komentarze