dłutko do technik grafiki warsztatowej

Dłutko to nadaje się do linorytu, gipsorytu i grawerowania na lewaksie w malarstwie ikonowym, Właśnie podczas nauki na studium konserwacji po raz pierwszy w życiu spotkałem się z używaniem tego dłutka do grawerowania na gruncie pod obraz gotycki. Moim wkładem w udoskonalenie tego narzędzia jest pomysł na zastosowanie jako jego rączkę uchwytu do otwierania drzwi meblowych.

Do wykonania tego narzędzia potrzebne są:
  1. Drut ze starego lub zniszczonego parasola, chodzi o te „szprychy”, które stanowią jego usztywnioną konstrukcję.
  2. Drewniany obły uchwyt, gałka do drzwi lub szuflad meblowych. Ważne jest aby był gwintowany jak metalowa nakrętka do śrub.
  3. Zapałka z odciętą główką z siarką.
  4. Imadło i młotek, jeśli ktoś nie posiada imadła tak jak ja może zastosować piłę do metalu.
  5. Kombinerki.
  6. Drobnoziarnista osełka do noży.
Sposób wykonania:
  1. Wymontowujemy około 150 milimetrowy odcinek „szprychy” z niepotrzebnego parasola.
  2. Następnie ten odcinek umocowujemy w imadle tak aby odrzucany około 15 milimetrowy koniec wystawał do góry i uderzeniem młotka koniec ten odłamujemy. Odwracamy „szprychę” o 180 stopni i mocujemy w imadle z wystającym do góry 15 milimetrowym końcem. Tak jak poprzednio odłamujemy go uderzeniem młotka. Powinien nam pozostać około 120 milimetrowy odcinek „szprychy” parasolowej. Jeśli ktoś nie dysponuje imadłem może użyć do przycięcia „szprychy” piłki do metalu.
  3. Przystępujemy do oprawiania w rękojeść. Proponuję zastosować w tym celu drewniany uchwyt meblowy. Ważne w jego wyborze jest to aby nie miał ostrych krawędzi, które podczas trzymania pracując kułyby w dłoń. Myślę, że w tym przypadku idealnym kształtem jest kula. Uchwyt powinien być nawiercony i zaopatrzony we wnętrzu w metalowy gwint tak jak w nakrętce. W ten gwint wkręcamy jeden z końców szprychy po uprzednim umieszczeniu w tej rynience zapałki bez główki i zaciśnięciu jej kombinerkami.
  4. Po mocnym zespoleniu „szprychy” z uchwytem przystępujemy do ostrzenia pozostałego jej końca. Szlifujemy to zakończenie od zewnątrz, starannie na drobnoziarnistej osełce tak aby uzyskany profil dłutka przypominał drukowaną literę U. Ostrym dłutkiem powinno się dać zarysować powierzchnie paznokcia.

Rysunek techniczny powyższy jest wzorcowy do wykonania dłutka.
Zdjęcie zamieszczone poniżej nie jest wzorcowe z racji za krótkiej metalowej „szprychy”. Jednak zamieściłem je tutaj mając na celu zobrazowanie Tobie efektu końcowego pracy.


Komentarze