ekonomia sił

Ekonomia sił podczas rysowania to takie rozłorzenie w czasie trudów działania twórczego aby uzyskać najkorzystniejszy dla rysownika jego wynik.

Podczas dłuższego rysowania np. przy stole lub sztaludze warto robić sobie krutkie przerwy np. co 30 minut. Jeśli popatrzymy wtedy przez okno w dal zmienimy akomodacje oka i wzrok odpocznie. Drugim plusem odpoczynku jest to, że po odcięciu kontaktu wzrokowego z pracą rysunkową, powracając do niej uzyskamy świerzość spojrzenia i łatwiej zauważymy błędy.

W ekonomi sił skracając czas szkicowania przy łatwym lub trudnym temacie zmuszamy się do szybkich decyzji, wynikiem czego uzyskujemy prace bardziej spontaniczne, wrażeniowe i odkrywcze.

Jeśli mamy taką możliwość to rozkładając ciężar pracy w dłuższym czasie jej realizacji sprawimy, że działanie będzie łatwiejsze.

Poniżej prezentuję cztery zależności pomiędzy czasem i trudem w ekonomi sił podczas rysowania.
  • czas długi – praca ciężka
    Czy warto? przerost ambicji
  • czas długi – praca lekka
    rysunek studyjny
  • czas krutki – praca ciężka
    szkic
  • czas krutki – praca lekka
    szybka notatka albo brak natchnienia, pomysłu albo lenistwo

Poniżej zawarłem cenne dla mnie wskazówki i motywację, dotyczące ekonomi sił z punktu widzenia duchowości ignacjańskiej.

O zmierzaniu do celu.

Ku czemu wezwani jesteście, ku temu z całych sił zmierzajcie, pomnąc, że Bóg pomocy ze swej strony nie odmawia.
(S. Ignat. apud Bart. l. 4).

Gdy nas Bóg ku czemu wzywa, wiele nam łask użycza. Jak w łańcuchu ogniwo z ogniwem, tak w wezwaniu łaska z łaską się łączy, łaska po łasce następuje. W miarę jednak pomnażania się darów, pomnażają się i obowiązki.

Kto wiele ponapożyczał, ten wiele winien. Strzeż się, abyś ogromem nie był przywalony, aby cię sama Boża szczodrobliwość nieszczęśliwym nie uczyniła; im więcej otrzymałeś, tem bardziej jesteś skrępowany, tem większy na tobie dług ciąży. Patrz, czem spłacisz.

Wzniosły cel Bóg ci naznaczył, hojnemi do jego osiągnięcia środkami opatrzył; w stosowaniu tych środków, nigdy z pamięci nie wypuszczaj, że wielkich rzeczy bez wielkiego usiłowania osiągnąć nie można.

Niebezpieczeństwami i trudnościami się nie zrażaj, zarówno jedne jak i drugie łaska wezwania zmniejszy, sił tobie doda, tak się względem ciebie postawi, iż gdzieby inny zginął, ty wyjdziasz bez szwanku.
Ksiądz Antoni Chmielowski

Warte zapamiętania.

Nie gonię za tym, co wielkie,
albo co przerasta moje siły.
Biblia Tysiąclecia, Ps 131, 1

(...) Będą biadolić: Ojej! On się rozrasta na tym, co nie jego – aż do jakiej granicy? - Zbyt ciężkie bierze na siebie jarzmo.
Biblia pierwszego kościoła, Ha 2, 6

ABBA MATOES powiedział: "Lepsza lekka praca, lecz czasochłonna, niż ciężka, która szybko się kończy".
Thomas Merton, Mądrość pustyni, CXXVI, s. 93.

Nie wiem, jak to będzie, tak mało umiem, prawie nic. Chciałbym takie rzeczy robić, których jeszcze nie potrafię; trzeba poprzestać na mniejszym na ten raz.
św. Brat Albert

Co...? Nie możesz zdobyć się na więcej? Czy raczej... nie możesz zrobić mniej?
św. Josemaria Escriva

Trzeba być powolnym w rozważaniach i szybkim w działaniu.
Napoleon Bonaparte

Komentarze