zaskoczenie
Zaskoczenie w odbiorze rysunku to sytuacja, której widz nie spodziewał się, nie przewidział własnego wrażenia estetycznego na temat pracy plastycznej. Nie należy tu mylić zaskoczenia z szokowaniem, profanacją, która zazwyczaj działa silnie i negatywnie na emocje i jest niczym nowym w dziejach sztuki. Myślę, że sztuka powinna ubogacać, podnosić wewnętrznie odbiorcę. Zadaję sobie pytania. Gdzie w samym szokowaniu jest nadzieja? Jak wyrazić przez środki plastyczne nadzieję?
Zaskoczenie to odkrycie czegoś w rysunku co zostało na pierwszy rzut oka ukryte przez twórcę przed odkrywcą, który dzięki temu bardziej ceni dzieło sztuki. Odkrywanie może mieć wektory nowości odkrywcze dla widza, kierujące go w przeszłość, teraźniejszość lub przyszłość.
Zaskoczenie można osiągnąć m. in. przez niedopowiedzenie do końca treści rysunku przez ograniczenie w nim środków wyrazu plastycznego. W efekcie czego zmusza to odbiorcę do samodzielnej interpretacji.
Warte zapamiętania.
Jedz sam owoce
Pewnego razu uczeń skarżył się mistrzowi:
- Opowiadasz nam różne historie,
a nigdy nie odkryjesz ich znaczenia.
Mistrz odpowiedział:
- Czy byłbyś zadowolony,
gdyby ci ktoś ofiarował owoc
i pogryzł go przedtem?
Ukryte piękno jest lepsze od jawnego.
Heraklit z Efezu
W nadziei bowiem już jesteśmy zbawieni. Nadzieja zaś, której [spełnienie już się] ogląda, nie jest nadzieją, bo jak można się jeszcze spodziewać tego, co się już ogląda? Jeżeli jednak, nie oglądając, spodziewamy się czegoś, to z wytrwałością tego oczekujemy.
Rz 8,24-25 Biblia Tysiąclecia
Miłość stworzyła wiele cudów, nienawiść ani jednego dobrego czynu.
Aleksander Świętochowski
Komentarze
Prześlij komentarz