prostota działań
Prostota działań rysunkowych polega na ułatwieniu sobie procesu twórczego zmiarzającego do konkratnego celu. Jest to zasada, która bazuje na doświadczeniu rysownika zdobywanym podczas praktyki tworzenia.
Prostota działania wiąże się z przejrzystym określeniem celu i unikaniem częstych zmian w planowaniu oraz świadomym wyborem jak najmniej skomplikowanego wariantu, który podczas rysowania ma największe szanse pozytywnego zastosowania. Oczywiście prostota działań nie może być celem samym w sobie.
Jezuici i dominikanie słyną z tego, że nie potrafią żyć w zgodzie. Drudzy oskarżają tych pierwszych, iż są natury nieszczerej i pokrętnej.
Któregoś dnia pewien jezuita przybywa do Rzymu i prosi przypadkowo napotkanego zakonnika w białym habicie o wskazanie drogi do Bazyliki Świętego Piotra.
- Mój bracie – oznajmia dominikanin – nigdy tam nie trafisz, należy bowiem iść zupełnie prosto.
Wniosek z tego żartu jest dla mnie taki, że nie powinniśmy zawsze kurczowo trzymać się za wszelką cenę skomplikowania w działaniu rysunkowym.
Ważne jest aby umieć odróżniać i nie mylić dwóch terminów, mianowicie: prostoty z prostactwem. Dla ukazania tych różnic podaję ich definicje ze Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego (sjp.pwn.pl).
prostota
- «ogół cech charakterystycznych dla kogoś skromnego, szczerego»
- «właściwość czegoś skromnego, zwykłego»
- «właściwość czegoś nieskomplikowanego, łatwego do zrozumienia, wykonania»
- «ogół cech właściwych prostakowi lub czemuś prostackiemu»
- «prostackie zachowanie»
- lekcew. «ogół prostaków»
Dla mnie cenne są te rysunki w których widać trud procesu twórczego. Wdług mnie trud działań nie wyklucza w efekcie końcowym prostoty rysunku, w tym sensie, że czasem jest bardzo trudno trafić w proste i atrakcyjne za razem rozwiązanie.
Warte zapamiętania.
Oto ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a prości jak gołębie.
Mt 10,16
(...) postawił me stopy na skale,
poprowadził me nogi prostą drogą, (...)
Biblia pierwszego kościoła, Ps 40,3
Prostota nie jest odwrotnością mądrości ani wiedzy, empirycznie można stwierdzić, iż najprostsze rozwiązania są najtrafniejsze i najlepsze.
o. Emil Kumka OFMConv, Co zrobiłby św. Franciszek?, s. 137-138.
ABBA AMMONAS powiedział: "Jeden człowiek dźwiga topór przez całe życie, lecz nigdy nie zdoła ściąć drzewa. Drugiemu, który wie, jak używać topora, wystarczy kilka ciosów i drzewo pada. Tym toporem jest rozsądek".
Thomas Merton, Mądrość pustyni, LI, s. 54.
2. Prostota powinna się objawiać w intencji, a czystość w uczuciach.
6. Gdyby twoje serce było prostolinijne, to każde stworzenie stałoby się dla ciebie zwierciadłem życia i księgą świętej nauki.
Tomasz a Kempis (przekład Jan Ożóg SJ), O naśladowaniu Chrystusa, II 4.
Komentarze
Prześlij komentarz