matematyka w sztukach plastycznych

"...oglądanie niczego nie sprawia rozumnemu człowiekowi większej przykrości niż błędy w malarstwie, nawet jeśli [dzieło] wykonane jest z całą starannością. Malarze [niemieccy] zadowoleni byli ze swych błędów jedynie dlatego, że nie uczyli się sztuki mierzenia, bez której nikt nie może stać się, ani być porządnym rzemieślnikiem. Było to jednak winą ich nauczycieli, którzy sami nie znali tej sztuki"
Albrecht Dürer, Pouczenie o mierzeniu cyrklem i linią, 1525
(tłum. Jan Białostocki, w: Teoretycy, pisarze i artyści o sztuce. 1500-1600, wybór i oprac. Jan Białostocki, Gdańsk 2007, s.45)

"Jestem zdania, że sztuka może się w dużej mierze opierać na myśleniu matematycznym"
Max Bill, die mathematische denkweise in der kunst unserer zeit, 1949

"Geometria to ludzka mowa. [...] budowniczy wymyślił rytmy – rytmy wyczuwalne wzrokowo, których wzajemne relacje są jasne. U zarania rytmy te są ruchem człowieka. Nieuchronnie, niejeko organicznie rozbrzmiewają one w człowieku, według tej samej zasady, która każe dzieciom, starcom, dzikusom i ludziom wykształconym rysować złoty podział"
Le Corbusier, W stronę architektury, 1923
(tłum. Tomasz Swoboda, Warszawa 2012, s. 119)

"...proporcje elementów formalnych i dzielących je przestrzeni zawsze są powiązane z logicznie z nich wynikającą progresją liczbową"
Josef Müller-Brockmann, Gestaltungsprobleme des Grafikers, 1968

Post scriptum
Myślę, że istnienie złotego podziału jako zasady budowniczej zawartej w stworzeniu jest dowodem zamysłu Boga w Jego dziele, czyli dowodem na istnienie Stwórcy.

Komentarze