Jakie są zastosowania Krwawnika pospolitego?

KRWAWNIK POSPOLITY (Achillea millefolium L.)





NAZWA:
Inne zwyczajowe nazwy polskie:

  • tysiąclist,
  • tysiącznik,
  • złocień krwawnik,
  • żeniszek krwawnik.

Nazwa rodzajowa krwawnika pochodzi od imienia mitycznego greckiego wojownika Achillesa, który wykorzystywał roślinę do leczenia ran żołnierzy biorących udział w wojnie trojańskiej.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI:
Raymond Mears podaje, że jest to roślina lecznicza o bardzo silnym działaniu, tak silnym, że trzeba być człowiekiem pozbawionym rozsądku, żeby wykorzystywać ją jako roślinę pokarmową. Pod żadnym pozorem nie powinny jej używać kobiety ciężarne. Zarówno zażywanie wewnętrzne jak i zewnętrzne może wywoływać u niektórych osób objawy uczulenia. W dużej dawce krwawnik może spowodować zatrucie objawiające się wypryskami skórnymi i zawrotami głowy.

MORFOLOGIA:
Roślina ma wysokość 20-70 cm i po rozgnieceniu wydziela ostry zapach. Łodyga jest kanciasta i omszała. Liście nie są rozmieszczone na tej samej wysokości, tylko ułożone naprzemianlegle na łodydze. Są delikatne, wielokrotnie pierzastosieczne. Pojedyncze listki mają wąskie, lekko zaostrzone końce. Kwiaty są zebrane w płaskie baldachogrona. Drobniutkie główki kwiatowe otoczone są 4-6 białymi albo lekko różowatymi kwiatami języczkowatymi. Wewnętrzne kwiaty rurkowate są żółtawe.

PORA ZBIERANIA:
Od kwietnia do października. Czasami można go zbierać również późną jesienią.

WYSTĘPOWANIE:
Często na łąkach, pastwiskach i przy drogach.

KULINARIA:
Zastosowania kulinarne ziela są ograniczone. Młode liście najlepiej smakują od marca do kwietnia, zanim rozwiną się kwiaty. Drobno posiekane nadają się jako aromatyczna przyprawa do sałatek, zup, soli ziołowej, twarogu albo masła. Starsze liście są dość gorzkie.

MEDYCYNA:
Roślina we wszystkich częściach zawiera olejek lotny oraz betocyninę, cholinę, kumarynę, gorycze, flawony, achilinę, garbniki i kwasy organiczne. W skład olejku lotnego wchodzą terpeny: borneol, cineol, pinen, tujon i inne substancje. Krwawnik zawiera też szczególnie cenny chamazulen.

Krwawnik ma działanie wzmacniające, przeciwkrwotoczne, antyseptyczne, wspomaga także gojenie ran i leczenie wyprysków skórnych. Napar z wysuszonych kwitnących roślin stosuje się na przeziębienie i gorączkę. Ma działanie napotne. Krwawnik działa rozkurczowo w schorzeniach żołądka i jelit, wpływa korzystnie na krążenie krwi, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, łagodzi kaszel. Jest stosowany jako środek do płukania gardła, przeciw zapaleniu dziąseł.

ODSTRASZANIE OWADÓW:
Dave Canterbury podaje, że przeprowadzone niedawno badania wykazały iż krwawnik doskonale odstrasza owady.

Komentarze