Co nam mówią tropy człowieka?

Co nam mówi ślad buta pozostawiony przez człowieka?

Mnogość rodzai butów i wzorów odciskanych z ich podeszew na podłożu jest dziś ogromna. Ułatwia to tropienie danej osoby przez zawężenie możliwości pomylenia wzoru podeszwy z deseniem pozostawianym przez obuwie innego człowieka. Inne tropy pozostawiane są przez buty; służb mundurowych, sportowców, ludzi ubranych elegancko, itd.


Przydatnym ułatwieniem w zapamiętywaniu odcisku śladu buta tropionej osoby jest sporządzenie dokładnego rysunku go odwzorowującego. Pomocne jest również zaznaczenie na nim wymiarów: długości, szerokości całego buta, oraz obcasa jeśli dane obuwie go posiada. Warto zaznaczyć na sporządzanym rysunku również wszelkie wypukłe faktury odciśnięte w podłożu przez podeszwę. Wszelkie zauważone w śladzie defekty, czyli zniszczenia podeszwy również są pomocne w identyfikacji tropionej osoby.

Jeśli ślad pozostawiony przez but na gruncie zawiera mały obcas, jest wysoce prawdopodobne, że zostawiła go dziewczyna lub dorosła kobieta.

Małej długości ślad buta i kroku mogą wskazywać, że trop pozostawiło dziecko.

Co nam mówi długość kroku człowieka?

Długość kroku to odległość mierzona od pięty do pięty po wykonaniu dwóch kroków.

W przybliżeniu krok dorosłej osoby wynosi ok. 60-80 cm, przy czym dolne granice to kroki kobiece, a górne - męskie.

Średnia długość kroku człowieka dorosłego wynosi 65 cm podczas chodzenia i 90-150 cm podczas biegu.


Wraz z zwiększaniem się szybkości kroku człowieka rośnie jego długość, oraz układ śladów butów względem linii ruchu staję się coraz bardziej równoległy. W najszybszym biegu odbijają się na podłożu czubki podeszew butów a ślady obcasów znikają.

Co nam mówi kąt odchylenia stóp od linii przemieszczania się?

Ślady o kącie większym należą do osoby:
  • starszej, albo
  • otyłej, albo
  • niosącej coś ciężkiego.
Wynika to z tego, że osoba rozchyla ślady swych butów na kąt większy aby zachować równowagę i lepsze rozłożenie sił podczas chodzenia. Jej kroki są krótsze i wolniejsze.

Im ślady są bardziej równoległe do linii ruchu, tym człowiek szybciej się przemieszcza.

Kiedy człowiek pozostawił trop?

Bear Grylls podaje, że świeże ślady na ziemi są czasem ciemniejsze niż stare i dalej dodaje. Jeśli niedawno padał deszcz, a na powierzchni śladu widać kropelki wody, znaczy to, że człowiek przechodził tędy jeszcze przed deszczem.

Baden-Powell podaje, że jeśli but człowieka przygniótł trawę do ziemi to o czasie zostawienia tropu informuje nas stopień zeschnięcia jej. Pisze on również, że jeśli niedawno wiał wiatr, a na powierzchni śladu widać źdźbła słomy, nawiane do niego, znaczy to, że człowiek przechodził tędy jeszcze przed wystąpieniem wiatru.

Jerzy Romanowski podaje, że charakter pokrywy śnieżnej wpływa nie tylko na wygląd, ale również na wielkość tropów. Na suchym i puszystym śniegu tropy wydają się zawsze większe. Z upływem czasu tropy powiększają się, w czasie odwilży mogą uzyskać blisko dwukrotnie większe wymiary. Świeże tropy mają ostre krawędzie, wokół których rozsypane są grudki śniegu. W miarę upływu czasu wiatr i słońce wygładzają i nadtapiają krawędzie tropów, grudki śniegu znikają.

Jak człowiek może utrudnić wytropienie siebie?

Jeśli masz taką sposobność to możesz wybrać strumień na trasę swojego marszu. Brodząc nim zauważysz, że spływająca woda zaciera twoje tropy.

Paweł Frankowski i Witold Rajchert uczą kilku sposobów aby utrudnić pracę tropicielowi. Oto one:
  • Jeśli twoje buty mają charakterystyczny (np. wojskowy) bieżnik, owiń je kawałkiem materiału lub folii, aby nie pozostawiały śladów.
  • Zacieraj własne ślady stóp np. za pomocą gałązki.
  • Unikaj chodzenia po błocie, piasku, pyle i śniegu. Także długa trawa może cię zdradzić, ponieważ tropiciel będzie w stanie zobaczyć rozdeptaną trawę, przez którą przechodziłeś. Unikaj miękkiego gruntu, staraj się trzymać twardych, kamienistych powierzchni.

Komentarze