Jakie są zastosowania Wrotycza pospolitego?

WROTYCZ POSPOLITY (Tanacetum vulgare L.)



NAZWA:
Inne zwyczajowe nazwy polskie:

  • wrotycz swojski,
  • mlecznica,
  • piżmo.

Jutta Seibert wzmiankuje iż w średniowieczu uważano tą roślinę za symbol uzdrowicielskiej mocy Maryi.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI:
Umiarkowanie toksyczny. Zawiera olejki eteryczne z tujonem. Może powodować drgawki, problemy ze wzrokiem i uszkodzenie wątroby. Obecnie nie zaleca się użytku wewnętrznego, gdyż ziele jest trujące; w szczególności olejek eteryczny, którego nawet małe dawki mogą być śmiertelne. Zażywanie wrotyczu może wywołać poronienie.

MORFOLOGIA:
Twardą, mocną łodygę wysokości 60-100 cm porastają gęsto pierzastosieczne liście długości do 25 cm. Blaszka liściowa podzielona jest na 6-24 lancetowate, na brzegach piłkowane odcinki. Złocistożółte kwiatostany koszyczki średnicy 7-12 mm zebrane są w baldachy. Na brzegu koszyczka brak kwiatów języczkowych. Liście i kwiaty o silnej, aromatycznej woni przypominającej zapach kamfory. Po przekwitnięciu tworzą się od czerwca do września 5-żeberkowe owoce długości 1-2 mm.

PORA ZBIERANIA:
Liście najlepiej zbierać od czerwca do października.

WYSTĘPOWANIE:
Roślina ta występuje na nieużytkach, rumowiskach, na obrzeżach lasów i porębach.

ODSTRASZANIE OWADÓW:
Suszone części nadziemne są tradycyjnym ziołem owadobójczym i usuwającym pasożytnicze robaki, dawniej stosowanym zewnętrznie i wewnętrznie. Jenny Linford podaje, że z tą rośliną wiąże się dawny zwyczaj owijania ciał zmarłych w jej liście. Nie podaje jego przyczyny, ale myślę że chodzi tu o właściwości owadobójcze, czyli o spowolnienie rozkładu ciała zmarłej osoby.

Liście można wieszać w mieszkaniu, by odstraszyć muchy albo włożyć do płóciennego woreczka odpędzającego owady.

Bartosz Jemioła podaje, że wrotycz pospolity roztarty na skórze odstrasza poza komarami także kleszcze. Nie należy go jednak stosować na uszkodzoną skórę; czasem wywołuje też reakcję uczuleniową. Olejek z wrotyczu zawiera tujon w dość dużym stężeniu, który po przeniknięciu do krwi może spowodować zatrucia u osób nadwrażliwych.

Komentarze