pióro wieczne

Pióro wieczne (ang. fountain pen) - już starożytni Egipcjanie potrafili wyrabiać prymitywne pióra wieczne. Angielski egiptolog Howard Carter w 1922 roku odkrył w grobowcu Tutanchamona, władcy żyjącego w XIV w. p.n.e., trzcinową rurkę długości 7,5 cm i średnicy około 1 cm zaostrzoną z jednej strony, z drugiej zaopatrzoną w miedzianą oprawkę z czarnym płynem w środku. Wieczne pióra pochodzące z wczesnego średniowiecza odkryto w Pamirze. Składały się z trzcinowej rurki i zbiorniczka na atrament wykonanego ze skorupy dyni. Podobne urządzenia znano w XII-wiecznej Armenii. "Stalówki" miały one trzcinowe a pojemniki na atrament szklane. Pierwsze prawzorze wiecznych piór zostały jednak zapomniane. Srebrne pióro z zapasem atramentu wewnątrz za 10 franków, po raz pierwszy zostało opisane w Paryżu przez dwóch podróżników holenderskich już w roku 1656. W 1884 r. amerykański agent ubezpieczeniowy Lewis Edson Waterman uzyskuje patent na wieczne pióro. Wieczne pióro ze zbiorniczkiem na atrament wynalazł, a raczej odkrył na nowo już ok. 1780 roku lipski mechanik Scheller. Było ono jednak niewiele lepsze od rurki do pisania ze zbiorniczkiem na atrament, stosowanej w starożytnym Egipcie i Rzymie. Gdy Waterman podał tego typu przyrząd klientowi, aby ten podpisał umowę ubezpieczeniową wypłynął z niego atrament i zniechęcony klient podpisał umowę w innej agencji. To skłoniło jego brata do skonstruowania pióra "regular", w którym atrament spływał równomiernie do stalówki przez bardzo mały kanałek, jak w naczyniu włoskowatym. Wynalazek Watermana (kapilarny system spływania atramentu) usprawnił w 1894 r. amerykański telegrafista Georgie S. Parker, wymyśliwszy oddzielny kanalik, którym do zbiorniczka z atramentem docierało powietrze. Obaj panowie stworzyli wielkie firmy produkujące narzędzia pisarskie, a produkty sygnowane ich nazwiskami nadal uważa się za elitę wśród piór. W praktyce wieczne pióro można zastosować w rysunku. Obecnie produkowane są wieczne pióra do kaligrafii, takich firm jak: CALIGRAPHY, ROTRING o różnych znormalizowanych stalówkach.

Symbole (pierwsze litery wyrazów z języka angielskiego) występujące na stalówkach mówią o szerokości kreski pozostawianej przez dane pióro wieczne. Istnieją różnice pomiędzy piórami produkowanymi przez różne firmy pomimo posiadania tego samego rodzaju podpisu występującego na stalówkach. Dlatego zawsze warto sprawdzić w praktyce przed zakupem – jeśli jest taka możliwość – jaką kreskę pozostawia stalówka.

  • EF / XF / X – extra fine czyli super cienka,
  • F – fine czyli cienka,
  • M – medium czyli średnia,
  • B – broad czyli gruba,
  • BB / 2B – podwójne broad czyli podwójnie gruba.

Zastosowanie pióra wiecznego w rysunku.

Piórem wiecznym można rysować kreując na podłożu rysunkowym kreski i faktury. Jest w tym sposobie pewne podobieństwo do techniki rysowania stalówką z obsadką, np. tak zwanym piórkiem. Z tą różnicą, że stalówka pióra wiecznego nie drapie papieru podczas tworzenia. Podobne właściwości do pióra wiecznego posiada cienkopis.

Jeśli rysunek wykonany piórem wiecznym chcesz podmalować np. akwarelą, to musisz mieć pewność, że użyłeś atramentu wodoodpornego. W innym wypadku kreska może rozpuścić się i tworzyć czasami kleksy. Jest to dopuszczalne, jeśli z góry planujesz osiągnąć taki efekt rysunkowy. Jest wiele różnych rodzai atramentów. Wybór zależy od posiadanego modelu pióra wiecznego, ponieważ nie każdy atrament pasuje do danego narzędzia. Na przykład niektóre pióra nie można napełniać atramentem wodoodpornym.

Można wyróżnić trzy sposoby napełniania pióra wiecznego:
  • nabojem, krótkim lub długim, mały wybór kolorów atramentów,
  • konwerterem, rozdzielny niezintegrowany z piórem mechanizm napełniania, można go stosować zamiennie z nabojami, szeroki wybór kolorów atramentów do napełniania,
  • stacjonarnym systemem napełniania, nierozdzielnie zintegrowany z piórem mechanizm napełniania, nie można go stosować zamiennie z nabojami, szeroki wybór kolorów atramentów do napełniania.

Jakiego pióra wiecznego używam do rysowania?

Dostałem kiedyś od Ali i Michała zestaw do rysowania piórem wiecznym o nazwie:
Joseph Gillott Art Pen Drawing Set wyprodukowany przez angielską firmę William Mitchell.

Ten zestaw zawiera:
  • 2 stalówki dające kreskę grubości 0,8 mm i 1 mm,
  • 2 naboje atramentowe,
  • konwerter,
  • pióro,
  • skuwkę.

Pióro to posiada wygodny gumowy uchwyt i szczelnie zamykającą go skuwkę chroniącą przed wysychaniem atramentu. Zazwyczaj używam do niego konwertera, zasilając go atramentem o nazwie 4001, wyprodukowanym przez niemiecką firmę Pelikan. Jedyną wadą tego opisywanego pióra wiecznego jest fakt taki, że nie można używać w nim atramentu wodoodpornego, lecz takiego na bazie wody. Do tworzenia rysunków nie podmalowywanych np. akwarelą jest w sam raz.

Komentarze