Jakie narzędzia wybrać do szkicowania?

Narzędzia dobieram kierując się minimalizmem. Zazwyczaj są to dwa narzędzia; do cienkiej i szerokiej kreski. Narzędzie pozostawiające cienką kreskę stosuję najczęściej do zarysu i detali. Narzędzie pozostawiające szeroką kreskę stosuję najczęściej do zarysowywania większych powierzchni, które szybciej i łatwiej można wykonać niż posługując się cienką kreską.

Taki podwójny zastaw narzędzi rysunkowych można różnie zestawiać, np.:
  • do cienkiej kreski ołówek automatyczny – do szerokiej kreski sztabkę grafitową lub ołówek bezdrzewny (pełnografitowy),
  • do cienkiej kreski cienkopis – do szerokiej kreski pisak pędzelkowy lub marker.

Każdy może szkicować czym chce stosując ulubiony i najbardziej pomocny do danego tematu zestaw narzędzi. Na początku nie warto często zmieniać narzędzia na inne z tego względu, aby jak najlepiej poznać jego możliwości i ograniczenia w praktyce.

W swoim zestawie do szkicowania warto rozważyć posiadanie np.: długopisu wielowkładowego lub pisaka z dwoma innymi profilowanymi zakończeniami. Zmniejsza to ilość narzędzi i poszerza możliwości wyrazu.

Dla początkujących polecam technikę ołówka. Uważam ją za ważny wstęp do innych technik rysunkowych. Dlatego, że można nauczyć się z niej:
  • Pamiętając o częstym jego temperowaniu, precyzji ostrej kreski potrzebnej podczas rysowania np.: piórkiem, cienkopisem, kredką. Umiejętność szczególnie przydatna w rysunku linearnym, szrafowanym i tym zbudowanym z graficznych faktur.
  • Stosując różny nacisk na podłoże rysunkowe, różnicowania stopnia waloru kreski, jej nasycenia. Umiejętność przydatna np.: w technice kredki.
  • Używania wszystkich możliwych powierzchni jego grafitu w zarysowywaniu podłoża rysunkowego. Uzyskamy w ten sposób kreskę różnej szerokości i ostrości. Przydatna umiejętność w technikach: ołówka bezdrzewnego, grafitu w sztabce, węgla, kredki, kredy i pasteli.
  • Jak rozcierać uzyskaną nim kreskę np.: wiszerem, patyczkiem do uszu, pędzlem, chusteczką higieniczną. Przydatna umiejętność w technikach: ołówka bezdrzewnego, grafitu w sztabce, węgla, kredki, kredy i pasteli.

Komentarze