Autosugestia, chrześcijańska sztuka pozytywnego myślenia
Grün Anselm
Autosugestia, chrześcijańska sztuka pozytywnego myślenia
Wydawnictwo WAM
Kraków 2017
Psychologia i duchowość katolicka w swoich obszarach, o których mówią, mają wspólne płaszczyzny. Każda z nich ujmuje zagadnienia ze swojego punktu widzenia. Nie omija to również tematyki autosugestii, którą to benedyktyn Anselm Grün omawia w swojej książce z perspektywy obu tych dziedzin. Atutem tej pracy jest według mnie ujęcie komplementarne, czyli całościowe spraw związanych z autosugestią.
Zainteresowałem się tą publikacją z dwóch powodów. Pierwszym był fakt taki, że zagadnienia autosugestii dotyczą również modlitwy aktami strzelistymi (krótkimi modlitwami katolickimi kierowanymi do Boga w ciągu dnia, a zaczerpniętymi z Pisma Świętego i tradycji Kościoła). Drugim plusem, który zachęcił mnie po sięgnięcie po tą pracę pisarską jest jej Autor, mający na swoim koncie nie jeden bestseler literacki.
Książkę napisano treściwie, klarownie i syntetycznie, czyli w moim odczuci konkretnie, co ułatwia zastosowanie zawartej w niej wiedzy w praktyce. Autor starał się napisać swoją pracę tak aby nie odstraszyć od niej Czytelnika, więc nie jest to nadmiernie przeintelektualizowane kolejne dzieło teologiczne, czy też filozoficzne. Choć nie mam tu na myśli wszystkich tego typu książek. Czy warto sięgnąć po tą książkę? Jeśli Ktoś interesuje się i praktykuje modlitwę aktami strzelistymi, to jest to pozycja obowiązkowa dla Niego, na której - jak przypuszczam - nie zawiedzie się. Jeśli Kogoś ciekawi tylko psychologiczne podejście do autosugestii a nie koniecznie od strony duchowości katolickiej to poszerzy swój horyzont również o ten punkt oglądu. Trzeba też mieć na uwadze to, że ten podręcznik nie zastąpi pomocy w tej dziedzinie od osób; kierownika duchowego i psychologa. Dzięki którym łatwiej wprowadzić w swoje życie i utrwalić metody rozwoju jakie oferuje autosugestia.
Komentarze
Prześlij komentarz