001 15 rocznica męczeńskiej śmierci w Peru polskich misjonarzy – franciszkanów.

Dlaczego prezentacji moich zbiorów – franciszkanizmów – nie zaczynam od osoby świętego Franciszka z Asyżu? Powód jest jeden, chcę zaprezentować postać związaną z moją małą ojczyzną, czyli Tarnowem. Właściwiej rzecz ujmując, opisywany obiekt z kolekcji przedstawia dwóch błogosławionych franciszkańskich, a nie tylko jedną osobę.

Karta pocztowa została wydana 9.08.2006 roku w 15 rocznicę męczeńskiej śmierci w Peru polskich misjonarzy – franciszkanów o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz o. Michała Tomaszka. Wspomnienie liturgiczne tych błogosławionych kościoła katolickiego wypada na dzień 7 czerwca.

Poniżej, więcej wiedzy na ich temat, cytuję z poświęconego im modlitewnika.

Zbigniew Strzałkowski urodził się w Tarnowie (Polska) w 1958 roku. Pierwsze śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych złożył w roku 1980, a w roku 1986 przyjął święcenia kapłańskie. Po okresie pracy wychowawczej w niższym seminarium w Legnicy, wyjechał na misje do Peru.

Michał Tomaszek urodził się w Łękawicy (Polska) w roku 1960. Pierwsze śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych złożył w roku 1981, a w roku 1987 przyjął święcenia kapłańskie. Po okresie pracy duszpasterskiej w Pieńsku wyjechał na misje do Peru.

W rozległej parafii Pariacoto (diecezja Chimbote) pracowali obydwaj dwa lata, budując wspólnotę franciszkańską i służąc ludowi. Odwiedzając andyjskie wioski oddawali się ofiarnie posłudze pastoralnej i charytatywnej. 9 sierpnia 1991 roku, wieczorem, zostali zamordowani przez członków komunistycznej partyzantki.

Bł. Zbigniew Strzałkowski mieszkał w Zawadzie, mieszczącej się niedaleko Tarnowa. W czasie kiedy byłem dzieckiem, wtedy to wakacje spędzałem u rodziny w tej wsi. Nie znałem osobiście tego męczennika. Znam go tylko z opowieści cioci Lusi - siostry mojego dziadka. Dała mi świadectwo o nim takie, że był bardzo uczynny. Kiedyś pomógł jej zanieść zakupy do domu.

Komentarze