rysunek w modlitwie

Muzułmańskie kobierce-modlitewniki (sadżdżada).

W społeczeństwach nomadów, kobierzec-modlitewnik spełnia rolę przenośnego meczetu, tworząc rytualną przestrzeń w dowolnym miejscu na szlaku. Wzory na kobiercu pomagają wiernym skupić się na wiecznych prawdach islamu. Zwykle pokazują mihrab, niszę zwróconą przodem do Mekki. Czasami są to rysunki abstrakcyjne, kwadrat otoczony trójkątami. Kwadrat symbolizuje świat materialny, trójkąt - królestwo ducha. Strony trójkąta przedstawiają wzlot człowieka ku Bogu w akcie kontemplacji albo zstąpienie na człowieka bożej łaski.
Obramowanie wokół kobierca określa granice czystej rytualnie przestrzeni i miejsce jej kontaktu ze światem zewnętrznym. Wyraża go często splot podobnych wzorów. Na pustyni Afryki Północnej koczujący Tuaregowie, którzy nie mają dywanów, mogą naszkicować zarys meczetu na piasku i modlić się "wchodząc do środka".
(C. Humphrey, P. Vitebsky, Architektura sakralna)

Katolicka modlitwa caim.

W celtyckim obrządku praktykowano obrzęd zwany 'caim'. W trakcie modlitwy modlący się rysował wokół siebie okręg jako symbol otaczającej Bożej miłości i opieki.

Modlitwa Caim

Potężna Trójco
bądź moją ochroną
Otaczając w krąg
Ty jesteś wokoło
mego życia, domu
Otaczając w krąg
O święta Trójco
O potężna Trójco
(A. Krajewska, P. Kołodziejski, Krzyż Celtów, Misterium i poezja)

Post scriptum
To zaskakujące, że w dwóch różnych wielkich religiach: islamskiej i katolickiej, rysunek na ziemi, piasku może pełnić podobne funkcje podczas modlitwy.

Myślę, że warto tu przedstawić jedną z myśli prawosławnego mnicha.

Człowiek Chrystusowy ze wszystkiego czyni modlitwę.
Ojciec Porfiriusz Kawsokaliwita

Komentarze