notatnik warsztatowy

Jeśli traktat ten będziesz często czytał i zachowasz w uważnej pamięci oraz rozsądnie z niego skorzystasz, wynagrodzisz mi włożoną w to dzieło pracę i tym samym zaniesiesz za mnie modły do miłosierdzia wszechmogącego Boga. On wie, że zgromadzoną tutaj wiedzę spisałem nie z pragnienia pochwał ani z pożądania ziemskiej nagrody i że nie zatrzymałem przez zazdrość lub w złym zamiarze wyłącznie dla siebie jakichś rzadkich lub cennych uwag, lecz że uczyniłem to na chwałę i cześć Jego imienia oraz z chęci przyjścia z pomocą wielu potrzebującym.
Teofil Prezbiter - Diversarum Artium Schedula

W notatniku warsztatowym prezentuje wiedzę teoretyczną i w większej mierze praktyczną na temat pojęć, materiałów, narzędzi i technik plastycznych (do jego prowadzenia zainspirował mnie mój nauczyciel wystawiennictwa i technologii z czasów szkolnych Pan P. Burdzyński). Notatnik dotyczy głównie rysunku, rzeźby i liternictwa dlatego, że tym się zajmuje.

W dzisiejszych czasach łatwo nam popaść w konsumpcjonizm jaśli chodzi o kupowanie coraz to nowszych narzędzi i materiałów plastycznych. Tak jakby miały nam zagwarantować sukces w tworzeniu. Tymczasem warto mieć na myśli to stwierdzenie, że to nie ołówek rysuje tylko TY. Ubodzy artyści plastycy, którzy nie posiadają drogich i nowoczesnych sprzętów, często tworzą świetne prace. Nadmierne kupowanie narzędzi i materiałów nie zapewni Nam sukcesu. Ważne jest to aby nie mieć, tylko być, tworzyć.

Informacje w nim zawarte pochodzą:
- z wiedzy przekazanej mi przez moich nauczycieli z czasów szkolnych,
- z książek o tej tematyce,
- z moich praktycznych doświadczeń.

Poniżej alfabetyczny spis zagadnień:

Komentarze