fiksatywa

Fiksatywa - (franc. fixatif - utrwalający, od łac. fixus - stały, trwały), utrwalacz, płyn do utrwalania łatwo zacierających się rysunków, wykonanych ołówkiem, węglem lub kredką; stosowany przez rozpylanie; fiksatywa są to roztwory bezbarwnych żywic (szelak, mastyks, damara), przeważnie w alkoholu i eterze lub odtłuszczonym mleku, benzynie; ostatnio zaczęto wprowadzać do wyrobu fiksatyw tworzywa sztuczne. Pastele pod wpływem fiksatywy, która tworzy dodatkowe spoiwo, zmieniają koloryt. Fiksatywa rozpylona na powierzchni obrazu, po wyschnięciu tworzy cienką przezroczystą warstwę ochronną np. przed ścieraniem.

Ikonopisarze fiksatywą w postaci białka z jajek lub różnych rodzajów żywicy, pokrywali ikony namalowane w technice tempery. Miało to stanowić ochronę ikony przed wilgocią jak i sprawiało, że farby nie odpadały i nie zmieniały odcieni. Ikona utrwalona żywicą po latach ciemniała.

Stanowczo odradzam używania lakieru do włosów w celu utrwalania rysunków. Stosowałem kiedyś takie lakiery, skutkiem czego było zniszczenie moich prac rysunkowych. Obecnie z powodzeniem korzystam z fiksatywy w areozolu firmy KOH-I-NOOR.

Komentarze