przezierka

Przezierka (nazwa pochodzi od czasownika przezierać) to przyrząd pomocny w komponowaniu rysunku. Dzięki któremu można zobaczyć jak praca będzie układać się po skończeniu rysowania. Pomaga w planowaniu.

Jak wykonać przezierkę?

Narzędzia
- linijka 
- ołówek
- nożyk do tapet, papieru lub nożyczki

Materiały
- kawałek tektury o wymiarach nie mniejszych niż 13 x 11 cm

Przebieg
1. Na tekturze wykreślamy ołówkiem prostokąt o wymiarach 13 x 11 cm.
2. Następnie centralnie w tym prostokącie rysujemy mniejszy prostokąt o wymiarach 7 x 5 cm.
3. Przystępujemy do wycinania zewnęcznych i wewnętrznych krawędzi ramki nożykiem segmentowym. Pamiętaj aby podłożyć inną grubą tekture pod wyrysowaną ramkę aby nie zniszczyć cięciami miejsca pracy. Chyba że używasz w tym celu nożyczek.
4. Można dla wygody trzymania zaokrąglić zewnętrzne krawędzie przezierki nożyczkami. Wtedy rogi po pewnym czasie nie strzępią się i nie kłują w dłonie.

Rada
Jeśli przezierkę wycinasz z opakowania ważne jest aby z jednej strony (tę na którą patrzy się) była całkowicie kolorystycznie jednobarwna i neutralna (np. szara, biała, czarna, beżowa). Źle wpływają na percepcję neonowe, ostre kolory (np. czerwony) dlatego je odradzam podczas wyboru materiału na przezierkę. Do tego celu odradzam też tektury z wzorami, fakturami i deseniami na obu powieżchniach ramki ponieważ dekoncentrują wzrok.

Zasada działania
Zamknij jedno oko i umieść przezierkę pomiędzy drugim otwartym okiem a tematem rysunku. Swobodnie zmieniaj odległość jej od oka przez co pomniejszasz lub zwiększasz motyw w przyszłym rysunku. Ustawiaj również ramkę horyzontalnie lub pionowo w zależności czy w temacie występuje więcej lini, kierunków poziomych lub pionowych, jeśli chcesz uzyskać rytm i harmonię. Przesuwaj ją również na lewo i prawo, do góry i na dół w płaszczyźnie. Baw się, dużo porównuj i zmieniaj według własnego gustu. Myślę, że lepiej teraz skorygować błąd niż w skończonym rysunku.



Ciekawym i przydatnym narzędziem jest View Catcher (z ang. łapacz widoków) - czyli taka rozbudowana przezierka. Dzięki ruchomej zasłonie można ustawiać proporcje boków wewnęcznego prostokąta (w tym kwadratu, ponieważ według założeń matematycznych on spełnia wszystkie warunki aby być prostokątem). W ten sposób można stosować podłorze obrazu o dowolnej proporcji boków. Wystarczy ustawić te proporcje na tym narzędziu. Ta przezierka posiada z obydwu stron naniesioną skalę co ułatwia uzyskanie prostokąta o konkretnych proporcjach dwuch boków. Skala obejmuje takie proporcje jak:
1 x 1 (kwadrat na maksymalnym prześwicie)
8 x 10
8 x 12
9 x 12
11 x 14
12 x 16
Dodam jeszcze to, że w centrum zasłony znajduje się niewielki okrągły otwór do izolowania koloru, dzięki czemu łatwiej go rozpoznać, odciąć od szumu wizualnego sąsiednich barw.
Nie wiem czy w Polsce jest dostępny ten wynalazek. Dostałem to urządzenie w prezęcie z USA. Dla zaciekawionych podaję adres strony internetowej producenta, ktury posiada patent na tą przezierkę - www.viewcatcher.com


Komentarze