chwyty narzędzia rysowniczego

Jest wiele sposobów trzymania narzędzia rysowniczego. Każdy z nich daje inne możliwości, lecz najważniejsze jest to aby dany chwyt był dla Ciebie swobodny i naturalny. Nic nie szkodzi i nie stoi na przeszkodzie abyś trzymał narzędzie rysownicze w dowolny sposób, ba możesz nawet stosować wymyślony przez siebie chwyt. Na początek jednak proponuje cztery najbardziej popularne chwyty, oto one:

A 
Pozycja pisarza może być użyteczna w rysowaniu precyzyjnych linii i w starannym dodawaniu tonu i akcentów.
W tej pozycji nadgarstek styka się z podłożem rysowniczym. Aby zapobiec rozmazywaniu nadgarstkiem śladów np. ołówka, kredki, węgla, można pod nim położyć kartkę papieru.



B 
Pozycja pod ręką, w tym chwycie, ołówek przechodzi pod ręką, a nie nad nią. Jest idealna dla rysowania swobodnych linii i kresek i pomocna w nadaniu wolności twojej pracy.
Jest to świetna pozycja dla szybkiego szkicowania na dużych pracach.



C
Pozycja pod ręką, w tym chwycie, ołówek przechodzi pod ręką, ale nie styka się ani z wnętrzem dłoni, ani z nadgarstkiem. Dzięki temu, że narzędzie jest trzymane samymi opuszkami palców, chwyt ten daje największą manewrowość palcom i nadgarstkowi. Jest to świetna pozycja dla przyborów w formie sztabek np. pasteli, kredek, grafitu, węgla, sepii, sangwiny, gdzie można rysować wszystkimi powierzchniami narzędzia.



D
Pozycja służąca do mierzenia wielkości i ich porównywania w naturze. Aby poprawnie zmierzyć temat należy trzymać ołówek w taki sposób, aby jego oś była prostopadła do prostej linii ręki trzymającej. Pamiętać trzeba również o tym, aby przy każdym pomiarze utrzymywać stałą odległość między twoim okiem a czubkiem narzędzia, co zapewnia maksymalnie wyprostowana do przodu ręka. Narzędzie rysownicze można przesuwać w razie potrzeby po jego osi i je przytrzymywać za pomocą kciuka.


Komentarze