gumka do mazania

Gumka do mazania. Dodatkowym narzędziem pracy rysownika, szczególnie w technice ołówkowej, jest gumka. Służy ona do wycierania nieudanych partii rysunku oraz do uzyskiwania dodatkowych efektów graficznych, rozjaśniających płaszczyzny, lub otrzymywania tzw. blików - akcentują one pewne partie rysunku poprzez wydobywanie ich z cienia.

Gumki, podobnie jak ołówki, również możemy podzielić na twarde i miękkie.
W rysunku technicznym gumka kreślarska winna być bardzo miękka do wycierania linii wykonanych ołówkami miękkimi, natomiast dość twarda przy wycieraniu ołówków twardych. Miejsce na papierze po wytarciu gumką należy wygładzić dowolnym twardym przedmiotem o gładkiej powierzchni. Najczęściej stosuje się wygładzanie paznokciem własnej ręki, co jest skuteczne i niekłopotliwe.

W warsztacie rysownika najbardziej przydatna może być, pozwalająca się formować, tzw. gumka chlebowa. Jest ona łatwa w użyciu, ponadto nie niszczy powierzchni papieru. Gumki chlebowe stosuje się do korygowania i rozjaśniania pasteli suchych, węgla, sepii i bardzo miękkich ołówków.

Gumkę chlebową można wykonać samemu ze skórki chlebowej. Gdzie wewnętrzna powierzchnia skórki chleba najlepiej nadaje się do wymazywania.


Powszechnie uważa się, że profesjonalista nie powinien używać gumki. Ta obiegowa opinia być może wynika stąd, iż nieumiejętnie posługiwanie się gumką może spowodować nieodwracalne szkody, np. uszkodzenie powierzchni papieru. Niektórzy artyści świadomie pozostawiają widoczne w ukończonych pracach, pozornie nieudane, wcześniejsze etapy rysunku. Pozwala to zaobserwować, jak artysta osiągnął efekt finalny, a jednocześnie stanowi dodatkowe wzbogacenie materii graficznej w kompozycji rysunkowej.

Poniżej prezentuje różne formy gumek stosowanych w rysunku.
A - gumka chlebowa (używam do wymazywania precyzyjnego po odpowiednim uformowaniu jak i średnich powierzchni, zabrudzone powierzchnie gumki można odrywać)
B - gumka kreślarska firmy Staedtler (używam do wymazywania większych powierzchni)
C - gumka w sztychcie firmy Pentel (używam jako gumki przenośnej, uniwersalnej, jej zasada wysuwania podobna jest do ołówka mechanicznego lub noża segmentowego do tapet, gumkowe wkłady można kupić na zapas)
D - gumka w drewnianej oprawce do ostrzenia firmy Faber-Castell (używam jej w precyzyjnym wymazywaniu małych powierzchni, miotełka na drugim końcu służy do zamiatania drobinek powstałych przy wymazywaniu)


Komentarze