podstawowe figury geometryczne w rysunku
Teraz, gdy Giotto zaczynał stawać się sławny, papież zapragną ozdobić ściany katedry św. Piotra w Rzymie. Rozesłał więc po całym kraju swoich ludzi, żeby znaleźli najlepszych malarzy, których mógłby zaprosić, by przyjechali i wykonali pracę.
Posłańcy wędrowali z miasta do miasta, prosząc każdego malarza o próbkę jego twórczości. Artyści dostarczali ich chętnie, bo udział w malowaniu katedry świętego Piotra poczytywali sobie za wielki zaszczyt.
Wkrótce posłańcy pojawili się u Giotta, przedstawiając mu cel swego przybycia. Papież, powiedzieli, chce zobaczyć jeden z jego rysunków, by ocenić, czy Giotto nadaje się do pracy przy tworzeniu tak wielkiego dzieła. Malarz, jak zawsze bardzo uprzejmy, wziął kartkę papieru i pędzel umoczony w czerwonej farbie, po czym, przyciskając łokieć do boku, jednym ruchem ręki namalował okrąg tak idealny, że wydawało się to wprost niewiarygodne.
- Oto twój rysunek - powiedział z uśmiechem, wręczając kartkę jednemu z posłańców.
- I nic więcej nie dostanę? - zapytał mężczyzna, spoglądając na czerwony okrąg ze zdumieniem i rozczarowaniem.
- Tyle wystarczy - odrzekł Giotto. - Poślij to z pozostałymi rysunkami.
Posłańcy myśleli, że sobie z nich żartuje.
- Wyjdziemy na głupców, gdy pokażemy jego świątobliwości tylko to okrągłe „O” - powiedzieli.
Ale niczego więcej już od Giotta nie uzyskali, więc musieli się zadowolić tym, co mają. Przesłali rysunek wraz z pozostałymi, pamiętając, by wyjaśnić Ojcu Świętemu, jak powstał.
Papież i jego doradcy przeglądali uważnie wszystkie rysunki, a gdy doszli do okrągłego „O”, widzieli, że tylko ręka mistrza potrafiłaby nakreślić tak doskonały okrąg bez pomocy cyrkla. Bez chwili wahania uznali, że właśnie Giotto jest człowiekiem, jakiego potrzebują, i niezwłocznie zaprosili go do Rzymu, by pomalował ściany katedry. Gdy wieść o tym się rozniosła, Toskańczycy byli jeszcze bardziej dumni ze swojego artysty, a okrągłe „O” Giotta stało się przysłowiem do dziś tam powtarzanym.
- Okrągłe jak „O” Giotta, sam widzisz. - Znaczy to: zrobione najlepiej, jak tylko można.
(Rycerze sztuki, fascynujące opowieści o malarzach, Amy Steedman)
Post scriptum
Każdy, kto potrafi biegle narysować figury geometryczne takie jak: koło, elipsa, trapez, romb, prostokąt i kwadrat, poradzi sobie w rysunku skomplikowanych obiektów. Ponieważ każdy kształt przedmiotu można zbudować lub zamknąć w którejś z tych figur, wartościową rzeczą jest ćwiczenie się w tej umiejętności.
Komentarze
Prześlij komentarz