Jakie są właściwości i skład miodu?

Miód posiada niezwykłe właściwości zdrowotne. Każdy z wielu pozyskiwanych rodzajów miodów odznacza się swoimi specyficznymi cechami, które pozwalają na dość łatwe odróżnienie go od innych. W miodzie znajduje się szereg składników, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Od stuleci jest on powszechnie stosowany w medycynie naturalnej. Regularnie spożywany przyczynia się do wzrostu odporności organizmu i jego regeneracji. Jest polecany osobom skłonnym do infekcji i zakażeń bakteryjnych, a także chorym w okresie rekonwalescencji. Odżywcze właściwości miodu szybko przywracają siłę i energię do życia. Co więcej, naturalny miód wykazuje silne działanie antybakteryjne i antybiotyczne.

Właściwości miodu są najpełniejsze, jeśli jest on odpowiednio przechowywany. Wysokie temperatury mogą bowiem znacznie obniżać wartości odżywcze miodu, a w szczególności działanie zawartych w nim enzymów. Oczywiście warto też stawiać na miód w pełni naturalny, kupowany bezpośrednio od pszczelarza lub w sklepie pszczelarskim, a nie w hipermarkecie. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że skorzystamy z wszystkich leczniczych właściwości oferowanych przez dobry jakościowo miód.

SKŁAD MIODU:

  • CUKRY:
    glukoza, fruktoza, maltoza, melecytoza, sacharoza
  • KWASY ORGANICZNE:
    glukonowy, mlekowy, bursztynowy, borowy, jabłkowy, winowy, cytrynowy i inne
  • ENZYMY:
    inwertaza, amylaza, katalaza, fosfataza, oksydaza glukozy
  • AMINOKWASY:
    alanina, leucyna, glutamina, arginina, metionina, aspargina, cystyna i inne
  • BIOPIERWIASTKI:
    magnez, wapń, sód, potas, fosfor, żelazo, miedź, krzem
  • WITAMINY:
    A, B1, B2, B6, C, D, H, K, PP

CO WARTO WIEDZIEĆ O MIODZIE?

  • Działanie bakteriobójcze i odżywcze miodu wzrasta, gdy jest rozpuszczony (1-2 łyżki miodu zalać w szklance letnią wodą i pozostawić pod przykryciem na 12 godz.). Zaleca się pić miód rano na czczo i wieczorem.
  • Miód działa jak eliksir młodości. Wzbogaca dietę w łatwo przyswajalne składniki mineralne, witaminy i aminokwasy. Występujące w miodzie żelazo jest przyswajalne prawie w całości i szybko wbudowywane w hemoglobinę.
  • Miód nie tylko jest naturalnym środkiem słodzącym, ma jeszcze wiele innych zastosowań, w tym leczniczych. Można go podawać zarówno doustnie, jak i miejscowo. Ten słodki produkt jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych lekarstw.
  • Miód należy przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach w temperaturze 6-15℃ i chronić przed działaniem światła. Wówczas nie straci swoich właściwości nawet przez 3 lata.
  • Krystalizacja jest normalną cechą każdego miodu pochodzenia naturalnego. Miód sztuczny nie podlega temu procesowi – cały czas pozostaje płynny. Po tym właśnie najprościej rozpoznać miody pochodzenia naturalnego i sztucznego.
  • Miody wielokrotnie tańsze, pochodzące przeważnie z Chin, Indii lub krajów afrykańskich, są sprzedawane w formie płynnej (są przegrzane). Miody takie nie krystalizują, a ich wartość lecznicza jest wątpliwa. Ponadto zawierają pyłki innych roślin niewystępujących w naszej szerokości geograficznej, które mogą oddziaływać alergicznie.
  • Miód skrystalizowany (krupiec) można doprowadzić ponownie do postaci płynnej (patoki) bez utraty jego cennych właściwości. Wystarczy wolno go podgrzewać w kąpieli wodnej o temperaturze 42℃ i delikatnie mieszać. Po pewnym czasie, jeśli nie przekroczymy tej temperatury, miód ponownie ulegnie krystalizacji.
  • Najchętniej kupowanym miodem jest miód lipowy, lipowo-spadziowy, natomiast najdroższym miodem jest miód wrzosowy.
  • Ciepło redukuje korzystne właściwości miodu, dlatego nie warto go podgrzewać. Temperatura powyżej 50 stopni całkowicie usuwa korzystne działanie miodu! Jeśli więc słodzisz kawę i herbatę miodem, warto odczekać przed jego dodaniem, aż te nieco przestygną, tak aby miód nie stracił swoich cennych właściwości.

Komentarze