Leśny survival

Kwiatkowski Krzysztof J. (główny redaktor, współautor),
Leśny survival,
Centrum Informacyjne Lasów Państwowych,
Warszawa 2017

Pierwsze pytanie jakie przychodzi mi do głowy jest takie. Dlaczego w tytule użyto przymiotnika – leśny? A no dlatego, że polski praktykujący w terenie survivalowiec najczęściej będzie się spotykał w Polsce z terenem zalesionym. Zwróćmy teraz uwagę na formę tej książki. Napisano ją w formie dialogu; jednej Nowicjuszki z sześcioma doświadczonymi survivalowcami, Współautorami publikacji. Niektórzy z tych Autorów, wnioskując z tego co wiem, działali praktycznie i teoretycznie (np. wydawali własne książki), już w czasach kiedy tak często w Polsce nie mówiono o survivalu poza wąskim gronem pasjonatów, a który, kiedy piszę te słowa, stał się dziś wręcz modny. Wracając do literackiego kształtu opisywanej pracy, warto zauważyć, że przyjemnie się ją czyta ponieważ przekaz wiedzy jest klarowny i z nutą humoru. Nie ucierpiała przy tym naukowość publikacji pomimo tego, że zapisano ją w gawędziarskim stylu. Kolejny plusem tej pracy, jest fakt taki, że są tam wypowiedzi aż sześciu Autorów, a więc sześciu osobistych spojrzeń na sztukę przetrwania. Gdzie każdy wypowiada się na temat własnej, nazwę to tak, jakby niszy survivalowej, w której to jest specjalistą. Dialog jest nie tylko prowadzony z Nowicjuszką, lecz również pomiędzy Współautorami, którzy to wzajemnie się wspierają i uzupełniają. Zakres wiedzy zawartej w książce dotyczy tych dziedzin nauki z jakimi człowiek może się spotkać wchodząc do lasu. Mowa tu na przykład o; botanice, zoologii, psychologii, etyce, filozofii, meteorologii, fizjologii, tropieniu zwierząt, nawet o wędkarstwie.

Czy warto przeczytać tą książkę? Myślę, że tak. Ponieważ to mądra książka, napisana przez prawdziwych praktyków i wyjadaczy tematu. Nie jest to kolejny katalog z reklamami sprzętu, który to „koniecznie” musisz mieć aby być survivalowcem. Ona uczy świadomego myślenia o człowieku i jego naturalnym środowisku, a tego nie kupimy w żadnym sklepie. Tak jest tam omówiony konieczny ekwipunek ale bez nadmiernego konsumpcjonizmu. Publikacja zawiera również liczne patenty ułatwiające życie w lesie. Okraszono ją w środku licznymi cytatami pochodzącymi z innych książek, nie koniecznie na pierwszy rzut oka, kojarzonymi z survivalem.

Na koniec recenzji oznajmię Ci dobrą wieść. Jest to książka dostępna legalnie i darmowo jako plik PDF do pobrania ze strony internetowej Lasów Państwowych. Z tego co wiem, to wydano ją również w formie papierowej, lecz trudno dostępnej. Pocieszając zniecierpliwionych czytaniem podaję linka do wydania elektronicznego opisywanej książki.

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/do-poczytania/survival/lesny_survival-1.pdf

Komentarze